Mammakempy 25
Lidová slovesnost je důležitým prvkem ve výchově lidské bytosti a vývoji psychiky. Říkadly a příběhy tvoříme v dítěti (a v sobě :-) ) obrazy, z kterých čerpáme po celý život. Dětské hry z těchto obrazů vycházejí. Podle obrazů v nás uložených se v dospělosti rozhodujeme, tvoříme a vnímáme svět kolem sebe.
Děti by měly v prvním sedmiletí (skrze nás a příběhy - obrazy, které dětem předkládáme) navnímat, že svět je krásný a smysluplný. Lidové příběhy s archetypálními prvky a říkadla našich prababiček jsou živnou půdou pro vnímavou lidskou Duši a podporují rozkvět psychických potenciálů...
(kromě sezónních a věkem danných , která najdete v podstránkách JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA a PŘEDJAŘÍ, texty pro starší děti a říkadla miminkům)
K čištění zubů
Čistím zuby řízy řízy
ať jsou bílé jako břízy
Čistím čistím každý zoubek
ať je zdravý jako doubek
Čistím zuby vpředu vzadu
čistím horní dolní řadu
Čistím zoubky sem a tam
pak se na ně podívám (ukaž. Tak ještě :-))
......2x odříkaná je ideální čas k vyčištění zoubků.
Děti a rituály.
Pro děti i rodiče je mnohem přirozenější a snadněji uchopitelné (i časově), když něco děláme pravidelně.
Dříve jsme se dovídali, jak je důležité, aby dítě chodilo spát ve stejný čas, že děti potřebují režim. V přirozenosti člověka je to tak, že když každodenní činnosti spojíme s něčím navíc, vznikne z toho rituál, který nás baví, na který se více soustředíme, více jej prožíváme a přijímáme.
Pro obě strany je jednodušší a příjemnější, když děláme svou aktivitu nejen v podobný čas, ale hlavně se stejnými rity.
Např. při uspávání dítěte nebo čištění zubů, oblékání, vstávání, oblékání nebo česání holčiček (tehdy jsem vyprávěla pohádku Tři zlaté vlasy). Při jízdě v autě nejvíce baví ty písničky, které zpíváme nebo pouštíme jenom v autě, ale to asi znáte :-).
Tak vám přeji, abyste říkadla lidové slovesnosti, která najdete zde nebo posbíráte jinde, užívali s radosti a objevili v slovesné pokladnici našich předků příběhy, které ač prosté jsou ve skrytu naplněny moudrostí, tak, jako se to v průběhu let čtení pohádek, zpívání, dovádění a hraní si s dětmi, stalo i mně.
Houpadlo
Hou hou, krávy jdou
nesou mlíko pod vodou
Kde je naše jalová
u božího kostela
Kostel se boří
stodola hoří
Skoč má milá do vody
natrhej tam jahody
Proč já bych tam skákala
sukýnku si máchala
Kde bych si jí usušila?
Na zeleným proutku
Proutek se otočí
máz vína natočí
Kdo si s námi připije
pánu Bohu vinšuje!
Dlouhá říkadla / houpadla jsou vhodná, když dítě chce např. houpat ještě ještě a vy máte dlouhé houpadlo, které vždy použijete (klidně 2x :-)) a pak je konec. Pokud to budete dělat pravidelně, nejenže prospějete paměti a výslovnosti vašeho dítěte, protože skrze váš známý hlas, rýmování a opakování podporujete jeho vnímání nejen řeči a zvuku lidské intonace, ale vkládáte tím do dítěte i smysl pro rytmus, který pak podporuje dále smysl pro orientaci a matematiku. Jedním opakovaným vhodným říkadlem tak rozvíjíme velkou část inteligence dítěte :-)
Určitě si pamatujete z dětství Hopsa hejsa do Brandejsa a Kolo kolo mlýnský. Jako děti jsme to milovaly a pamatujeme si to dodnes. Vzpomínejte dál a můžete začít dovádět :-)
Třeba se potkáme u mne na lekci. Možná už se potkáváme a mne stále těší (již 20 let), jak se spolu učíme si hrát a dovádět, neboli se také protáhnout a uvolnit, protože to od nás naše děti potřebují nejvíc. Abychom nezapomněli, že jsme také byly děti, které potřebovaly, aby dospělí víc vnímali sebe a druhé...a dávali to více najevo :-).